inpolitics.ro
 

Premiera in lupta politica: Vadim il ”da” mort pe Basescu in citeva saptamini

  • Autor: inpolitics
  • 15.01.2010
  • 3265 AFISARI
Liderul PRM, Vadim Tudor, a intrat într-o fază nouă a luptei politice: el nu mai profețește alegeri anticipate, decăderea vreunui adversar politic, eșecul său în alegeri, arestarea sau condamnarea pentru corupție, ci direct decesul, și încă unul cu un termen destul de precis, în interval de cîteva săptămîni. Iar dacă acest adversar e însuși șeful statului, situația devine și mai neobișnuită.


Faptul că se prezintă permanent drept un bun  creștin nu îl împiedică pe liderul PRM să anunțe, prin publicațiile sale, iminentul deces al șefului statului. Nu e vorba de o profeție a la Mama Omida – mai ales că o cutumă a vrăjitoarelor le reține, în general, de la a face asemenea predicții – ci de presupuse informații exacte aflate în posesia lui Vadim. Trebuie spus, de asemenea, că nu e vorba nici de cîteva rînduri strecurate fugar, o dată, ci de informații difuzate pe larg și reluate, de mai multe ori, în ambele publicații ale Tribunului, ”România mare” și ”Tricolorul”. În plus, Vadim susține că e vorba de o problemă de interes național care ne privește pe toți, la mijloc fiind sănătatea șefului statului.

Iată ce scrie, bunăoară, ”România Mare”, în ultimul său număr, apărut azi pe tarabe: ”Traian Băsescu se află pe ultima sută de metri: are cancer generalizat. Noi scriem de multă vreme că el are grave probleme de sănătate, şi n-o facem pentru că aşa ceva ne-ar da, nouă, vreo satisfacţie, Doamne fereşte, ci din simplul motiv că starea fizică a unui şef de Stat, sau premier, e o chestiune de siguranţă naţională şi îi priveşte pe toţi. Mai întîi au fost hemoragiile din ce în ce mai dese. Apoi, transfuziile de sînge, de 2-3 ori pe săptămînă. La toate acestea se adaugă şi boala Graves, adică lipsa imunităţii, din cauza tiroidei. Asta e asociată cu micşorarea ochilor şi tulburarea vederii. Ori Băsescu nu mai vede deloc cu un ochi, sau vede negru; a început să nu mai vadă nici cu ochiul celălalt”.

Ziarul ”Tricolorul” nus e lasă nici el și informează că ”Traian Băsescu şi-a făcut analizele, în mare secret, la o clinică medicală din Italia - ficatul pacientului e praf. Starea de sănătate a lui Traian Băsescu s-a înrăutăţit în ultima perioadă. Se pare că de vină este agravarea unei afecţiuni mai vechi a ficatului, o tumoare suspectată de specialişti ca fiind canceroasă. Speriat de evoluţia proastă a sănătăţii sale, Marinarul de la Cotroceni a făcut o serie de analize şi investigaţii medicale, la o clinică particulară din Italia. Mai mult ca sigur că s-a folosit de un alt nume. Conform unor surse din administraţia de la Cotroceni, Băsescu s-a deplasat, vineri după-amiază, în cel mai mare secret, la o clinică medicală privată, situată în apropierea localităţii Bolzano, în Nordul Italiei. Micul avion a aterizat la orele 18. Pentru a păstra discreţia asupra vizitei, Piratul nu a fost însoţit decît de o echipă restrînsă a SPP”.

Publicația mai afirmă că un alt lider politic, Dan Voiculescu, este, și el, la curent cu evoluția bolii președintelui, primind cu regularitate (?!!) buletine medicale. ”În orice caz, e o chestiune de cîteva săptămîni, maxim 2-3 luni” mai informează ziarul Tribunului.

PRM va cere oficial publicarea buletinelor de sănătate ale președintelui
Purtătorul de cuvînt al PRM, Marius Marinescu, a declarat azi, pentru Inpolitics, că formațiunea sa va cere oficial publicarea ultimelor buletine de sănătate ale președintelui României, pentru a se ști exact cum stau lucrurile: ”Întrucît starea de sănătate a șefului statului este, în mod clar, o informație de cel mai mare interes public, partidul nostru ia în calcul o solicitare oficială pentru publicarea buletinelor de sănătate, știut fiind că președintele își face control medical complet la fiecare cîteva luni. Trebuie văzut, de asemenea, dacă șeful statului mai are capacitatea fizică de a gestiona treburile statului sau dacă nu cumva va fi cazul să survină vacanța funcției prezidențiale și preluarea sarcinilor sale de către al doilea om în stat” afirmă Marinescu. (B.T.Iacob)
COMENTEAZA 25 COMENTARII
RATING:

Comentarii

andr33a
andr33a  a scris pe 15.01.2010

Campania electorala s-a terminat, asadar atacurile politice nu prea mai creeaza mare efect, insa asa cum s-a verificat intepaturile si fumigenele cu tinta personala au mare impact la public. Intr-o Romanie lacrimogena aflata sub tirania telenovelelor singura batalie pe care nu o poti invinge este cea cu moartea! atat de macabru s-a gandit a fi si vadim, insa punem totul sub efectul medicamentelor! nimic senzational!

RASPUNDE LA COMENTARIU
miky
miky  a scris pe 15.01.2010

offf ce face invidia asta din om, cred ca Vadim sufera di el de o boala care sa extins destul de repede si nu e vorba aici de gripa porcina ci de prostie, Sunt atatea probleme de rezolvat si el nu are altceva mai bun de facut, e consilierul de sanatate a lui Traian Basescu si noi nu stim???

RASPUNDE LA COMENTARIU
Razvan
Razvan  a scris pe 15.01.2010

Pentru lansarea unor astfel de supozitii, tribunul ar trebui, intr-o tara normala sa fie acuzat si cercetat pentru terorism si chiar subminarea puterii de stat. Prin aceste texte atenteaza la siguranta economico-sociala si poate scadea ratingul de tara. Investitorii nu se pot simti in siguranta intr-o tara in care ziarele pot publica orice, fara dovezi si argumente si fara ca publicatia sa raspunda.

RASPUNDE LA COMENTARIU
pantera
pantera  a scris pe 17.01.2010

Sunt de acord cu tine. Stii deja ca nebunia nu se pedepseste. Domnul cu SPUMA in coltul guriinu trbuie ascultat ci jelit.

RASPUNDE LA COMENTARIU
gigi
gigi  a scris pe 15.01.2010

Evident ca ar trebui interzise astfel de articole care nu au un argument bine intemeiat, nici nu stiu cum a putut sa faca astfel de afirmatii, e rusinos si strigator la cer, de parca ar vorbi de un apropiat de-al lui.

RASPUNDE LA COMENTARIU
mari
mari  a scris pe 15.01.2010

Bolnav este Vadim, la cap. Libertate gresit inteleasa, cum sa poti publica asa ceva, sincer nu mai am cuvinte!

RASPUNDE LA COMENTARIU
brandi
brandi  a scris pe 15.01.2010

Treaba asta cu moartea a fost scoasa din profunzimea goliciunii sale mentale sau pe acelasi sistem pe care si-a exprimat si Hrebenciuc revelatia flacarii violete si asocierile ezoterice cu victoria basesciana? Scary!!!!

RASPUNDE LA COMENTARIU
eu
eu  a scris pe 15.01.2010

ni se implineste dorinta..........................

RASPUNDE LA COMENTARIU
alex.dumitrascu
alex.dumitrascu  a scris pe 15.01.2010

nu stiu ce are Hrebenciuc cu flacara violeta sau de unde a scos-o, da' constat ca intradevar toti nebunii de la pdl poarta cravate violete. Parca erau postocalii, nu? Unde-s nebunii atunci?

RASPUNDE LA COMENTARIU
george washington
george washington  a scris pe 15.01.2010

Dupa cum se prezinta Basescu , galben ca ceara , inclin sa-l cred pe Vadim, are si el sursele lui cateodata. Preferam sa nu fure alegerile si sa se retraga linistit la pensie, cu dosare si flota . D-zeu vrea cu totul altceva.

RASPUNDE LA COMENTARIU
dan
dan  a scris pe 15.01.2010

ioi ce bine - ca nu am mai tinut un chef ca lumea de vreo doua luni

RASPUNDE LA COMENTARIU
Radu Humor
Radu Humor  a scris pe 15.01.2010

Din pacate, sau din fericire pentru unii , majoritatea bombelor de presa aruncate de Vadim in media s-au adeverit ! Nu vreau sa va dau acum exemple ca le stie toata lumea, dar cei care depind numai si numai de Basescu ar trebui sa se gandeasca serios la aceasta fumigena, avand si alte motive pe care doar cine nu vrea nu le observa sau le minimalizeaza !

RASPUNDE LA COMENTARIU
Karina
Karina  a scris pe 15.01.2010

Cred ca cel mai bolnav dintre toti e Vadim, si sigur nu are probleme cu ficatul ci cu ficapul.

RASPUNDE LA COMENTARIU
andy
andy  a scris pe 16.01.2010

la cum arata dictachiorul in ultimul timp, nu ma mir.poate moare si il impaiaza pd-l.noi aflam la sfarsitul mandatului ca prezidentu a murit acu 5 ani:)oricum nu ii simtim lipsa.doar titlu de presedinte nu il face mai destept.udrea conduce de 5 ani, si va mai conduce.pe basescu il ajung blestemele pensionarilor, ale celor pe care ii "ciuruieste".oricum nu avem noi norocul asta......

RASPUNDE LA COMENTARIU
Plano
Plano  a scris pe 16.01.2010

Fata de gravitatea stirii este, totusi, surprinzator ca Administratia Prezidentiala nu iese cu o dezmintire. Stirea are cateva precizari care o fac credibila. Se impune publicarea de urgenta a unui buletin medical privind starea sanatatii presedintelui.

RASPUNDE LA COMENTARIU
alexe dan
alexe dan  a scris pe 16.01.2010

De sa mai reactioneze Presedintia la nebunia lui Vadim Tudor care nu mai are, din pacate, niciun leac? Asta e nebunul tarii asteia si un adevarat blestem!!!!!!!!Cine se uita in gura lui e mai prost ca Mos Gerila! Mai bine nu i-ar mai canta prohodul lui Basescu sau altora si si-ar face un control la cap si ar accepta si sa se interneze!Ce e cel mai surprinzator este ca nu-i este frica de Dumnezeu deloc si profereaza numai blestematii!!!!!!!!!!

RASPUNDE LA COMENTARIU
basille
basille  a scris pe 16.01.2010

Cred ca nici voi,cei de la ,,Inpolitics'' nu santeti mai departe de nebunul de Vadim,din moment ce scrieti asemenea mizerii!Cred ca ar trebui sa va fie rusine si voua,pentru ca dati curs acestor diversiuni ale unui om pe care-l cunoasteti bine si stiti ce poate.Sau probabil ca il urati atat de tare pe Traian Basescu,incat nu v-ar surade sa-l vedeti pe numarul doi in stat,cocotat la Cotroceni.Ce mizerii?

RASPUNDE LA COMENTARIU
dan
dan  a scris pe 16.01.2010

in visele lornu maistiu ce sa mai scoata .v-a ciuruit si gata lasati-l sa-si faca mandatul

RASPUNDE LA COMENTARIU
alex
alex  a scris pe 16.01.2010

Vorba unuia de mai sus NU AVEM NOI NORUCUL ASTA.

RASPUNDE LA COMENTARIU
mihai
mihai  a scris pe 16.01.2010

Nici o grijă! Iarba rea nu piere!!! Nu vă faceţi griji!Băsescu va avea un mandat complet!!!!

RASPUNDE LA COMENTARIU
Dracu
Dracu  a scris pe 16.01.2010

Si eu ma tem de de D-zeu! Fac rele multe dar le recunosc! Nu jur stramb ca s-ar putea sa-mi taie ratia de smoala!

RASPUNDE LA COMENTARIU
gigi la bel
gigi la bel  a scris pe 17.01.2010

ar fii prea frumos... Oricum, ii dorec un deces frumos

RASPUNDE LA COMENTARIU
CRISTEL NEACSU
CRISTEL NEACSU  a scris pe 18.01.2010

Ei hai sa nu exageram ! Chear sa moara asa fara sa sufere? Ar fi prea frumos . Da pana la urma cu o moarte suntem toti datori nu ? Si pana la urma daca moare nu e nici un castig si nici o pierdere . Mai dispare unu . Ca multi altii . Nu a facut nimic pentru acesta tarisoara , nici noi nu-i datoram nimic dacat ca inainte de toate trebuie sa ne multumeasca respectuos ptr bunastarea in care zace el si familia lui . Doar atat , sa ne multumesca ptr ca-l suportam . In rest moarte eterna .....

RASPUNDE LA COMENTARIU
gogu'
gogu'  a scris pe 18.01.2010

are dreptate Corneliu VALIUM Tudor, de la chimioterapie i'o picat suvita!

RASPUNDE LA COMENTARIU
ferry
ferry  a scris pe 01.02.2010

Dumenzeul cel Preainalt il va pedepsi pentru ce a facut romanilor.Blestemele si disperarea oamenilor obisnuiti il vor ajunge.Veti vedeav

RASPUNDE LA COMENTARIU

Scrie comentariul tau

(maxim 500 de caractere)
 


Ghimpele

REPORTAJ Inpolitics

poza reportaj
Nestiuta poveste a melodiei de la ”Teleenciclopedia”

Există o listă a cîtorva melodii pe care nu există, subliniem, nu există român care să nu le cunoască, să nu le fi auzit de nenumărate ori în viață. Unele dintre aceste melodii, însă, ascund povești mai mult decît spectaculoase, care sunt...

ALTE REPORTAJE

50 de ani de la prima mare evadare din lagarul comunist - Gelu Barbu Căpitan de cursă ultrascurtă, pe lacul Herăstrău Minunile de la Mănăstirea Cernica Ce meserii au deținuții din pușcării TOATE REPORTAJELE

ANALIZA zilei

Pe cine impusca uninominalul pur?
Pe cine impusca uninominalul pur?

In curand, vom avea o noua lege electorala. A uninominalului pur. Ceea ce inseamna ca parlamentarii vor fi alesi intr-un singur tur de scrutin. Cel plasat pe primul ...

PERLA zilei

marian ghiveciu
”Această revoltă constructivă trebuie transgenic indusă în genomul cetăţeanului” (Marian Ghiveciu-declarație în Parlament)
 

SONDAJ

Isi face MRU partid politic?


DEZBATERI

The Fanshion Christian Louboutin Cate Patent Calf Boot for sale

Pro: 100%

Contra: 0%

Louboutin Outlet,Christian Louboutin Outlet